10 lat Chóru Kameralnego 441 Hz – Koncert Jubileuszowy


10 LAT CHÓRU KAMERALNEGO „441 Hz” Z GDAŃSKA
KONCERT JUBILEUSZOWY

Już w najbliższą sobotę, 18 czerwca 2016 roku, o godz. 19:30 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Koncert Jubileuszowy Chóru Kameralnego „441 Hz”, znanego trójmiejskiej publiczności.

Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Jego wiodącym celem jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej. Okazjonalnie bierze także udział w warsztatach i spektaklach. Chór jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. W dorobku zespołu są dwa samodzielne wydawnictwa płytowe: „Serioso-Giocoso” (LIVE DVD) i „Modern Choral Masterpieces” (CD). Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska.

Na to szczególne wydarzenie, jakim jest pierwsza dekada chóru, Herce przygotowują szereg awangardowych (jak na wykonawców muzyki współczesnej przystało) niespodzianek, a wśród słuchaczy (a może i nie tylko) znajdzie się wiele zaproszonych przez zespół ex-Herców.

PROGRAM KONCERTU
1. Sven David SANDSTRÖM – To See a World
2. Jan SANDSTRÖM – Biegga luohte
3. Jacek SYKULSKI – Stoi lód na Prośnie
4. Zdeněk LUKÁŠ – Dies Irae
5. Paul MEALOR – She Walks in Beauty
6. Z. Randall STROOPE – The Conversion of Saul
7. Paweł ŁUKASZEWSKI – Nunc dimittis
8. Eric WHITACRE – With a Lily in Your Hand
9. Juliusz ŁUCIUK – Nie będę płakała
10. Jaakko MÄNTYJÄRVI – Pseudo-Yoik


CHÓR KAMERALNY „441 Hz”
powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego „441 Hz” jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Zdobył: GRAND PRIX, statuetkę Sopockiej Mewy, dwie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zwyciężył
w kategorii Muzyka świecka, uzyskując ZŁOTY DYPLOM na 12. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT 2016; dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom
i II Nagroda na 46. Ogólnopolskim Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny „441 Hz” otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I Miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I Miejsce w kat. „A” (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

Zespół posiada również wydawnictwa płytowe: nagranie, które zostało zrealizowane podczas koncertu dyplomowego studenta Kompozycji – Krzysztofa Zimmermanna, zostało wydane w 2007 roku na płycie z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast w 2012 roku została wydana płyta
z Koncertu Serioso-Giocoso, zawierająca kompozycje współczesne, charakteryzujące się nowatorskim językiem muzycznym. W 2014 została wydana nakładem wydawnictwa DUX płyta zatytułowana „Modern Choral Masterpieces”.

W marcu 2013 zespół był chórem warsztatowym podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku, które poprowadził prof. Bart Bouckaert z Belgii. Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego „Antyhona”, który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar – Wschód Kultury. W listopadzie 2013 roku Chór „441 Hz” brał udział w warsztatach „Głos w akcji” i wraz ze znakomitym zespołem wokalnym Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu prawykonał kompozycję Karola Nepelskiego

Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej
w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).

 

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/272428016444575/

Hercowe media:
www.441hz.pl
www.facebook.com/441Hz

Wstęp na koncert jest wolny.
***

Organizatorzy:
Chór Kameralny 441 Hz
Fundacja NOVA ARTE

Współpraca:
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.


Skip to content