JAMM’ ART – 72 godzinna dyskusja on-line – „Czy artyści i intelektualiści powinni dziś angażować się w kwestie społeczne i polityczne? Dlaczego?”


JAMM’ART SESSION, GDAŃSK 2016
72-godzinna debata ON-LINE w Centrum św. Jana,

START godz. 9.00, środa, 27 kwietnia
FINAŁ godz. 9.00, sobota, 30 kwietnia

Czy współcześnie artyści i intelektualiści powinni angażować się
w życie społeczne i polityczne?

Punktem dowodzenia w internetowej debacie będzie Centrum św. Jana, gdzie grupa moderatorów – wśród których znajdą się eksperci z europejskiej sieci współpracy Culture Action Europe wspierani przez lokalnych działaczy kultury – zadba o dynamiczną wymianę zdań na temat kondycji sztuki. Czekamy na głosy w dyskusji z całego świata. Nie może zatem zabraknąć głosów z Polski!

Specjalnie stworzona Platforma (www.jammart.eu) umożliwia proste tłumaczenie każdego wpisu. I choć językiem wiodącym debaty będzie angielski, możliwa będzie także komunikacja w innych językach! Oprócz tekstów można też będzie przesyłać filmy, pliki graficzne itd.

Każdy może wziąć udział w dyskusji! To bardzo proste! Wejdź na platformę www.jammart.eu w dowolnej chwili debaty (w dzień lub w nocy). Podaj swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Możesz też zarejestrować się dzień przed rozpoczęciem Jam Session (26 kwietnia). Możesz zarejestrować nowy profil lub połączyć się z nami, korzystając z konta w serwisie Facebook, Twitter, Google lub Yahoo.

 • podziel się informacją z innymi i zachęć ich do uczestnictwa za pośrednictwem serwisu społecznościowego, strony internetowej, biuletynu itp.
 • jeśli chcesz opublikować lub przesłać SWOJE pytania związane z tematyką debaty, dostarczyć organizatorom materiały specjalne, takie jak filmy, pliki graficzne itp., poruszyć szczególnie ważne Twoim zdaniem tematy, skontaktuj się z nami, pisząc na adres: comm-director@cultureactioneurope.org.

W trakcie dyskusji będziemy poruszać następujące kwestie:

 • Czy artyści i intelektualiści powinni być stroną w dyskursie politycznym współczesnego świata?
 • Czy sztuka rzeczywiście rozkwita w społeczeństwie demokratycznym? I vice versa: czy społeczeństwo demokratyczne rozwija się poprzez sztukę?
 • Czy artyści i intelektualiści powinni uwzględniać wpływ swych działań na społeczeństwo?
 • Czy artyści są w stanie utrzymać się ze swojej twórczości? W jaki sposób?


Jam Session
– innowacyjna metoda zapożyczona ze świata jazzu, polegająca na wielowątkowej dyskusji wokół wybranego zagadnienia, z powodzeniem stosowana w świecie przez różnego typu organizacje (od ONZ po IBM). Forma ta doskonale sprawdza się w dyskusjach na tematy „rozwojowe”, wymagające określonych ram czasowych.

Organizatorzy: Culture Action Europe/Bruksela, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Culture Action Europe, to europejska sieć współpracy kulturalnej zrzeszająca ponad 90 członków sektora kultury, reprezentujących 8000 organizacji działających na wszystkich polach sztuki.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY:
Centrum św. Jana

Internet otworzył nieograniczone możliwości połączeń i zmienił znaczenie uczestnictwa. Ale oprócz debaty on-line zapraszamy wszystkich do niezwykłego miejsca – gdzie łączy się sacrum i profanum. w przestrzeń, w której toczy się debata, zarówno wirtualna, jak i realna.

W dniach 27 – 29 kwietnia „NA ŻYWO” (w języku angielskim):

 • POŁĄCZ SIĘ z nami poprzez werbalne i nie werbalne „myśli", za pomocą ruchu, czucia, działania artystycznego i performansu
 • WNIEŚ SWÓJ GŁOS DO DYSKUSJI! Zabierz głos w sprawach istotnych dla sztuki i kultury. Wątki poruszone w debacie „na żywo” włączone zostaną do dyskucji on-line. (codziennie od godz. 17.00)
 • DOŁĄCZ DO GDAŃSKIEJ ARTYSTKI IWONY ZAJĄC, której prace zawsze są swoistym manifestem. Prezentowany w Centrum św. Jana podczas debaty jej projekt „Cierpliwość” opowiada o wytrwałości w pracy. Artystka prezentuje w nim płótna, na których wyszywała wypowiedzi robotników ze Stoczni Gdańskiej oraz wzory tradycyjnych szwedzkich haftów. W czwartek, 28 kwietnia, w godz. 14.00-17.00 będzie można porozmawiać z artystką, która „na żywo” pracować będzie na makatką wykonaną tradycyjnym szwedzkim haftem z regionu Blekinge.
 • ODDYCHAJ! Wejdź w przestrzeń, gdzie czas zwalnia, skłania do przemyśleń i sprzyja wspólnemu tworzeniu.
 • PODZIAŁAJ ARTYSTYCZNIE! Zajrzyj codziennie do NAMIOTU ustawionego przed Centrum św. Jana i stwórz wspólnie z innymi w glinie artystyczny komentarz do toczącej się on-line dyskusji (codziennie od godz. 14.00)
 • POSŁUCHAJ MUZKI NA ŻYWO! Czyli jam session w wykonaniu specjalnie zaproszonych trójmiejskich muzyków.

Kuratorami programu towarzyszącego i moderatorami dyskusji są:
Nicholas Anastosopoutos – architekt i nauczyciel akademicki z Aten,
Christopher Guest – artysta z Londynu

Wstęp wolny

Więcej infromacji: www.cultureactioneurope.org, www.nck.org.pl


Skip to content