13. Festiwal Filmów Jednominutowych


Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku prezentuje:

13. FESTIWAL FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH

Gdańsk, 10-11 X 2018

 

Małe formy na wielkim ekranie! Zapraszamy na prezentację najlepszych jednominutowych filmów.

11 października w Centrum św. Jana odbędzie się gala wręczenia nagród oraz pokaz nagrodzonych prac. W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości do trzech podstawowych kategorii doszła jeszcze jedna. Tak więc oprócz formy, fabuły i mini-dokumentu w programie pokazu znajdą się również filmy z kategorii niepodległość. Uroczystość poprowadzi Szymon Jachimek.

Tradycyjnie już galę i pokaz poprzedzi spotkanie z jurorami (10 października, Ratusz Staromiejski). W tym roku nadesłane prace oceniali: Piotr Domalewski (aktor i reżyser), dr Sebastian Konefał (UG) oraz Łukasz Stelmach (znawca kultury popularnej).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Zapraszamy również na pokazy, które odbędą się na terenie Polski w listopadzie i grudniu.
Patroni i Mecenasi 13. Festiwalu Filmów Jednominutowych:
Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz

 

PROGRAM

10 października (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Korzenna 33/35):

Spotkania z Jurorami
17:15 – Sebastian Jakub Konefał: o współczesnym skandynawskim kryminale filmowym
18:00 – Łukasz Stelmach: o kondycji współczesnego blockbustera
19:00 – Piotr Domalewski: o reżyserii filmowej

prowadzenie: Krzysztof Kornacki
11 października (Centrum św. Jana w Gdańsku, Świętojańska 50):

19:00 – Gala wręczenia nagród i pokaz najlepszych filmów jednominutowych

prowadzenie: Szymon Jachimek

W programie gali: oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, projekcja 39 najlepszych filmów jednominutowych (45 min)

 

Sebastian Jakub Konefał:
pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego. Autor książek „Corpus Futuri: literackie i filmowe wizerunki postludzi” i „Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność”. Zajmuje się kulturą nordycką, kinem gatunków (sf, horror) oraz komiksami. Redagował naukowo m. in. monograficzny numer czasopisma „Panoptikum” („Mapowanie Północy”) oraz „Powieści graficzne. Leksykon”.

Łukasz Stelmach:
znawca kultury popularnej, prowadzi na YouTube kanał poświęcony głównie kinu wysokobudżetowemu i szeroko pojętej kulturze geekowskiej. Kanał ten jest jednym z najpopularniejszych miejsc o tej tematyce w polskiej vlogosferze, osiągając co miesiąc około pół miliona wyświetleń. Współtworzy podcast filmowy „Nienazwany” oraz podcast „Comics Weekly”.

Piotr Domalewski:
Zaczynał jako aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Niezależnie od kariery aktorskiej rozwijał swoje umiejętności pisarskie i reżyserskie. Na planie „Demona” był asystentem Marcina Wrony. W trakcie studiów reżyserskich na WRiTV w Katowicach nakręcił kilka krótkich metraży, nagradzanych na wielu festiwalach. Jego pełnometrażowy debiut reżyserski – film „Cicha noc” – zdobył szerokie uznanie na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 r., zdobywając m. in. Wielką Nagrodę – „Złote Lwy”. Film zdobył również 10 statuetek Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w 2018 roku.

 

www.jednominutowki.pl


Skip to content