Film: “IO” (reż. Jerzy Skolimowski, 2022, 86′)
Termin: 21 III 2023, godz. 19.00
Koordynatorzy: Bartosz Filip, Anna Misiek, Joanna Borowik-Hołubowicz;
Identyfikacja graficzna: Dominika Padoł;
Bilety: 15 zł do kupienia na www.nck.interticket.pl i w Centrum św. Jana na godzinę przed seansem;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Filmowcy regionu bałtyckiego snują opowieści: surowe, ale jednocześnie okraszone absurdalnym humorem, wypełnione skrajnymi emocjami. Kino znad Bałtyku opowiada historie, które nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie…
Klasyka i nowości, mroźne propozycje z dalekiej Północy i te rodzimych reżyserów, pełne napięcia thrillery i magiczne obrazy zainspirowane folklorem… A wszystko to we wnętrzach Centrum św. Jana. Zatop się z nami w świat filmów znad Bałtyku, siedząc wygodnie w gotyckim wnętrzu kościoła!
Pokaz zostanie poprzedzony krótką prelekcją poprowadzoną przez filmoznawczynię Martę Maciejewską.
W kolejnych miesiącach pokażemy:
21 III 2023 | 19:00 “IO” (reż. Jerzy Skolimowski, 2022, 86′)
18 IV 2023 | 19:00 “GODLAND” (reż. Hlynur Pálmason, 2022, 138′)
16 V 2023 | 19:00 “W TRÓJKĄCIE” (reż. Ruben Östlund, 2022, 150′)
Opis
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.
Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.