Beethoven. Symfonie. Ukończona podróż.


Jesteśmy świadkami niecodziennego wydarzenia w skali trójmiejskiej i ogólnopolskiej. Niewątpliwie jest nim wydanie serii Tacet’s Beethoven Symphonies – unikatowej kolekcji wszystkich symfonii wybitnego klasyka wiedeńskiego, nagranych przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego. Prace nad nagraniami rozpoczęły się w 2006 r. i były kontynuowane w kolejnych latach. W tym roku, dzięki wsparciu Mecenasa PFK Sopot Grupy ENERGA, zrealizowano ostatnią, IX Symfonię. Płyty nagrane są specjalną, wielokanałową techniką, co sprawia, że dźwięk jest bogaty, a słuchacz odnosi wrażenie bycia otoczonym przez grającą orkiestrę.

Każde z dzieł ma swój niepowtarzalny charakter. Któż nie zna niepokojącego początku V Symfonii, uważanego za motyw losu pukającego do naszych drzwi? Znacznie radośniejsza jest I Symfonia, której recenzenci przypisywali autorowi zarozumiałość, zuchwałość i… utalentowanie. Podobnie II Symfonia, cechuje się erudycją muzyczną i żartobliwością, choć nie jest pozbawiona dramatyzmu. Podniosły, a zarazem rewolucyjny styl III Symfonii miał być dowodem uznania dla zasług Napoleona, zaś „taneczność” VII Symfonii nawiązaniem do bachanaliów, w których rolę wina przejmuje muzyka. IV Symfonia dla odmiany wyróżnia się klasyczną równowagą i doskonałymi proporcjami. VI Symfonia to utwór programowy, konceptualny – pochwała wiejskiego, sielskiego życia. VIII Symfonia jest „ukłonem w stronę dawnej galanterii i symfonii z czasów peruki”, natomiast aranżację czwartej części IX Symfonii ustanowiono hymnem Unii Europejskiej. Dzieła powstające na przestrzeni lat 1799 – 1824 są więc zróżnicowane, jednak niezmiennie pełne emocji. Muzyka czasów budzącego się romantyzmu zadziwia i zachwyca do dziś.

27 listopada 2015 (piątek) o godz. 19:00 w gdańskim Centrum św. Jana odbędzie się gala BEETHOVEN. SYMFONIE. UKOŃCZONA PODRÓŻ. Będzie to oficjalne zakończenie utrwalenia wielkiego cyklu symfonii Ludwiga van Beethovena połączone z promocją wydawnictwa.

Bilety – w cenie 20 zł do nabycia w Centrum św. Jana na godzinę przed koncertem oraz w księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim (Korzenna 33/35).

Podczas koncertu będzie możliwość nabycia kompletnej serii wydawniczej z Symfoniami L. van Beethovena w wykonaniu PFK Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

BOX ZAWIERA PŁYTY:
Symphonies No. 1 & 2 – Ludwig van Beethoven (wyd. 2007)
Symphonies No. 3 & 4 – Ludwig van Beethoven (wyd. 2010)
Symphonies No. 5 & 6 – Ludwig van Beethoven (wyd. 2008)
Symphonies No. 7 & 8 – Ludwig van Beethoven (wyd. 2009)
Symphony No. 9 – Ludwig van Beethoven (wyd. 2015)


Skip to content