Cinematika. Koncert do filmu niemego: Gabinet Dr. Caligari


kadr z czarno-białego filmu mężczyzna trzymający śpiącą kobietę

Termin: 25 XI 2022, 19.00
Wstęp: bilety: I pula – 50 zł, II pula – 55 zł, do kupienia na www.cinematika-bilety.interticket.pl
Więcej informacji: www.cinematika.pl
Udogodnienia: pętla indukcyjna;
Miejsce: Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50 Gdańsk

Zapraszamy na premierowy koncert do filmu „Gabinet dr. Caligari”, arcydzieła kina niemego z 1920 roku, wyreżyserowanego przez Roberta Wiene. Autorską ścieżkę dźwiękową do filmu napisaną specjalnie na tegoroczny Festiwal Cinematika zaprezentują Olo Walicki oraz Kamil Pater, czyli 2/3 aktualnego zespołu koncertowego Marii Peszek.

„Gabinet Dr. Caligari” to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii. Uznawany jest za jeden z pierwszych filmów grozy, którym inspirowali się najwięksi autorzy współczesnego kina.

Akcja filmu toczy się w wyimaginowanym miasteczku Holstenwall w północnych Niemczech. Pewnego dnia przybywa tam hipnotyzer – doktor Caligari – prezentujący w lunaparkach somnambulika przepowiadającego przyszłość. Zgodę na swoje pokazy musi uzyskać w ratuszu miejskim; tam jednak zostaje grubiańsko potraktowany przez jednego z urzędników. Tej samej nocy nieuprzejmy urzędnik ginie zasztyletowany przez tajemniczego mordercę….

Gabinet Dr. Caligari, reż. Robert Wiene, Niemcy, 1920
Napisy polskie
Czas trwania filmu i koncertu: 71 min

Koncert odbędzie się w ramach 3. Festiwalu Cinematika – nowego gdańskiego festiwalu muzyki filmowej i kina – 23-27.11.2022

Festiwal Cinematika jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego.

Partnerzy koncertu: Nadbałtyckie Centrum Kultury, KINOPRO, Lemoniada Studio


Skip to content