Impresje Chopinowskie – spektakl baletowy


30 i 31 lipca, zapraszamy do Centrum św. Jana na premierowy dwuaktowy spektakl do muzyki F. Chopina. Spektakl powstał w ramach XVIII edycji Chopiniady jako kontynuacja tworzonych corocznie od 1999 roku przez Fundację Krystyny Biegańskiej Chopiniady. Początek o godz. 19.00. Wstęp: 15 zł

Bilety do nabycia w salonie Riff w Gdańsku (al. Grunwaldzka 355), na portalu kupbilecik.pl oraz na godzinę przed spektaklem przy wejściu.

IMPRESJE CHOPINOWSKIE – SPEKTAKL

I akt: „Chopiniana Wolności” w chor. Michała Chróścielewskiego ma być nawiązaniem do wolnościowego charakteru utworów F. Chopina. Zestawione po sobie, różnorodne w nastrojach obrazy taneczne, mają mieć odniesienie do naszej burzliwej historii na przestrzeni tysiąclecia istnienia państwa.

II akt: „Hotel Lambert” w chor. Bogdana Szymaniuka i Małgorzaty Insadowskiej, którego akcja rozgrywa się w miejscu o szczególnym znaczeniu dla naszego narodu. Hotel w okresie swojej świetności był ważnym centrum życia emigracyjnego i traktowany był jako nieoficjalne przedstawicielstwo Polski. M.in. również tutaj rozbrzmiewała muzyka F. Chopina, która dawała siłę do walki, nadzieję na lepsze jutro – była nicią łączącą emigrację z krajem.

Fundację Krystyny Biegańskiej, jako organizacja pozarządowa od marca 2006 roku, kontynuuje blisko 30-letnią działalność Krystyny Biegańskiej Szkoły Polskiej Muzyki i Tańca. Propagujemy muzykę polskich kompozytorów, a w szczególności Fryderyka Chopina.

Zespół „Fryderykiana” został założony w 1999 r. przez Witolda Biegańskiego, by kontynuować tradycje uznanego w całej Europie, założonego w 1775 r., Baletu Jego Królewskiej Mości Stanisława Augusta Poniatowskiego; jako jedyny w Polsce i w Europie, opracowuje oryginalne impresje baletowe do muzyki Chopina i kompozytorów polskich – często zapomnianych.


Skip to content