„Kvitka Cisyk: Dwa Kolory” – Koncert najpiękniejszych pieśni Ukrainy


Koncert  najpiękniejszych pieśni Ukrainy „Kvitka Cisyk: Dwa Kolory” w ramach III Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku.

Koncert poświęcony będzie pamięci wybitnej amerykańskiej artystki pochodzenia ukraińskiego Kvitki Cisyk (1953-1998) z okazji przypadającej w tym roku 65-tej rocznicy jej urodzin. Wystąpi lwowska artystka Oksana Mucha z kwartetem skrzypcowym i grupą rockową.

Kvitka Cisyk (1953-1998) – wybitna amerykańska śpiewaczka, córka emigrantów ze Lwowa, którzy po II wojnie światowej w 1949 r. znaleźli się w Ameryce.
Kvitka Cisyk odebrała w Nowym Jorku staranne wykształcenie muzyczne, ukończyła też szkołę baletową.  W swoim repertuarze miała utwory od klasyki do jazzu. Śpiewała zarówno arie operowe, jak i utwory bluesowe, jazzowe, popowe, Współpracowała z największymi amerykańskimi gwiazdami,  takimi jak Whitney Houston, czy Michael Jackson .
Wykonywany przez nią utwór „You Light Up My Life” w filmie o tym samym tytule został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna za rok 1977  oraz otrzymał Złoty Glob za najlepszą piosenkę w 1977.
Kvitka Cisyk była bardzo popularną wykonawczynią piosenek reklamowych dla znanych firm, takich jak  Coca-Cola, McDonald’s, czy Ford Motor (zwano ją królową jingli).
Równocześnie występowała w Ameryce z ukraińskim repertuarem, nagrała 2 płyty: „Kvitka. Pieśni Ukrainy”  oraz  „Dwa kolory” . Obydwie płyty były nominowane do Nagrody Grammy  w kategorii Współczesny folk.
Tylko raz udało jej się odwiedzić kraj przodków – w 1983 r. Była to podróż incognito, gdyż jej piosenki były zabronione w radzieckiej Ukrainie jako zbyt … ukraińskie. W podróży do niepodległej Ukrainy przeszkodziła jej choroba. Kvitka przedwcześnie zmarła w wieku zaledwie 45 lat.
Kvitka Cisyk miała unikalny głos, wielki talent i zamiłowanie do ukraińskiej kultury. Stała się ikoną pieśni ukraińskiej, legendą, najbardziej znaną na świecie ukraińską śpiewaczką.

Oksana Mucha – wokalistka i skrzypaczka ze Lwowa, absolwentka lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki. Jako solistka, współpracuje z wokalno-instrumentalnymi zespołami, Kapelą Chóralną „Dudaryk”, Orkiestrą „Leopolis”. Jest zdobywczynią Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu  im. Kvitky Cisyk w 2011 r.
Wydała kilka płyt solowych m.in. „RE:SHETO”, „Kolędy i szczedriwki”, brała udział w wielu projektach muzycznych, np. „Iwasiuk”, „Od Szewczenki do Kostenko”. Z powodzeniem  koncertuje na wiodących  scenach Ukrainy, Europy i Ameryki Północnej. Nazywana jest ukraińską Kvitką Cisyk.

Podczas koncertu usłyszymy znane i lubiane pieśni  Kvitki Cisyk.  Dodatkowo zabrzmią utwory do wierszy Liny Kostenko, Wasyla Symonenki, Łesi Ukrainki.
To swoisty hołd oddany Kvitce Cisyk, z jaką – jak mówi Oksana Mucha „rosłam, uczyłam się, kochałam, od  tych pieśni zaczęło się moje artystyczne życie”.

START: godz. 18.00
WSTĘP: Bilety w cenie 20 zł (ulgowe) i 30 zł (normalne) do kupienia przed koncertem (od godz. 16:30) a także w niedzielę 28 października w siedzibie Oddziału Pomorskiego ZUwP na ul. Aksamitnej 4a (filia Pałacu Młodzieży) w godzinach 12.00-14.30 oraz podczas pozostałych wydarzeń Tygodnia Ukraińskiego.

Organizatorzy: Związek Ukraińców Polsce – Oddział Pomorski oraz Konsulat Ukrainy w Gdańsku


Skip to content