Leszek Możdżer & Lars Danielsson | Wielki Finał 5. Euro Chamber Music Festival


Zapraszamy do Centrum św. Jana na Wielki Finał  5. edycji Euro Chamber Music Festival .

Wystąpią:

Leszek Możdżer – fortepian
Lars Danielsson – kontrabas

Rozpoczęcie koncertu: 20:00

Bilety w cenie 150zł dostępna na: www.biletyna.pl

LESZEK MOŻDŻER

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą
w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.
Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość i jej twórcami-nonkonformistami: jazzowymi wirtuozami (Maciej Sikała i Leszek Możdżer), zachowawczym Jackiem Olterem i awangardzistami (Tymonem Tymańskim i Mikołajem Trzaską). Potem pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Emila Kowalskiego (1991), Zbigniewa Namysłowskiego (1992-96), Tomasza Stańko (1992), Buddy’ego de Franco (1995), Davida Friesena (1995), Archie’go Sheppa (1996), Michała Urbaniaka (1996), Adama Pierończyka (1996), Arthura Blytha (1997). Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywa i koncertuje min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Tan Dunem, Patem Mathenyem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko. Ogromną popularność i uznanie przyniosły pianiście koncerty, nagrania oraz współpraca z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem. Wspólne projekty, na przykład „Requiem for my Friend” oraz „10 łatwych utworów na fortepian solo” okazały się wybitnymi wydarzeniami artystycznymi.
Album „Impressions On Chopin” (nagrany w 1999 roku) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracuje także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” oraz album „Kaczmarek by Możdżer”). Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco (album „The Time” nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, „Between Us And The Light” (2006), „Live” (2007), „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty). Realizuje również wielkie projekty festiwalowe (Solidarity Arts, Enter Festival).
Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie
i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce. © Dionizy Piątkowski, autor polskiej Encyklopedii Jazzu
LARS DANIELSSON
urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goeteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej.
Jego liryczny, ale równocześnie mocny i rytmiczny styl zyskał mu wielkie uznanie na międzynarodowej scenie jazzowej. Zdolność sprawienia, by najzwyklejsza nawet melodia brzmiała świeżo i niezwykle jest powodem, dla którego Lars Danielsson uczestniczył w ogromnej liczbie konstelacji muzycznych na całym świecie.
„Kwartet Larsa Danielssona” z saksofonistą Milesa Davisa, Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i legendarnym perkusistą Jonem Christensenem zyskał ogromne uznanie i zebrał wszelkie możliwe nagrody w ciągu 20 lat działalności. Ten zespół był dla Larsa swoistym „placem zabaw”, gdzie rozwinął się ogromny potencjał muzyka w kierunku aranżacji i kompozycji. Lars Danielsson jako kompozytor pisał dla kwartetu, orkiestry symfonicznej, big bandu, był szefem pełnej gwiazd Jazz Baltica Orchestra. Współpracował z Koncertową Orkiestrą Radiową z Danii zarówno jako kompozytor, jak i producent oraz aranżer.
Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów od 1980 roku przy współpracy takich tuzów jak: John Abercombie, Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Pat Metheny, czy Charles Lloyd. Lars Danielsson był również członkiem „Trilok Gurtu Group”. Jako producent Lars współpracuje m. in. z Cecilie Norby, Jonasem Johannesem oraz Viktorią Tolstoy.

Skip to content