Organy Plus + Gade


Festiwal ORGANy PLUS+ 2020   JESIEŃ: INTERPRETACJE

9.10.2020 + Gade

godz. 19.00, Centrum Św. Jana

Skandynawski romantyzm

Andrzej Białko (Kraków) – organy

Jadwiga Kowalska (Kraków) – organy

Wstęp Wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Niespokojne brzmienia skandynawskich romantyków  usłyszymy na nowo zrekonstruowanych klasycznych organach Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele Św. Jana w Gdańsku w ramach festiwalu ORGANy PLUS+ 2020.

W piątek 9 października o godz. 19.00 w kościele Św. Jana rozpoczniemy drugą serię koncertów festiwalu ORGANy PLUS+ 2020, gdzie we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury rozszerzamy ofertę programową festiwalu włączając do naszej ekskluzywnej formuły kolejny klejnot dziedzictwa kultury Gdańska i  Pomorza – zrekonstruowane w tym roku organy Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele Św. Jana, które w swoim czasie były uznawane za jedne z najnowocześniejszych w Europie. Pozostaniemy w stylistyce romantycznej. Tym razem osią repertuarową koncertu będzie twórczość i postać duńskiego kompozytora z początku dziewiętnastego wieku – Nielsa Gadego, który wywarł wpływ na wielu innych skandynawskich i niemieckich kompozytorów. Utwory samego kompozytora, jemu dedykowane oraz jego własne transkrypcje kompozycji Jana Sebastiana Bacha usłyszymy w wykonaniu duetu utytułowanych krakowskich organistów, profesora tamtejszej Akademii Muzycznej – Andrzeja Białko oraz jego żony – Jadwigi Kowalskiej. Po raz drugi będziemy mogli się przekonać, jak znakomicie wyprzedzała swoją epokę i fantastycznie sprawdza się w muzyce wczesnoromantycznej stylistyka brzmieniowa gdańskich organów zbudowanych w drugiej połowie osiemnastego wieku.

Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

Andrzej Białko

+

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, w 1985 również I nagrodę (ex aequo) w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Gdańsku. Brał udział w najważniejszych krajowych festiwalach organowych, koncertował w większości krajów Europy oraz w USA i Ameryce Południowej. Jest profesorem sztuk muzycznych. Od 1995 roku związany jest zawodowo z krakowską Akademią Muzyczną. W jubileuszowym roku 2000 wykonał organowe dzieła wszystkie J. S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu. Ma na swoim koncie 30 płyt CD. W 2006 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jadwiga Kowalska

+

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. W latach 1994-1998 studiowała w Conservatoire de Lausanne pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę – „ premier prix” z wyróżnieniem. Prowadzi działalność artystyczną w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais. Jest adiunktem w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz nauczycielem gry na organach w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. W roku 2016 nagrała na najstarszych polskich organach w Kazimierzu Dolnym płytę z utworami liturgicznymi z Tabulatury Jana z Lublina, a w 2017 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Współorganizatorzy: klasztor franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia św. Jana Bosko na Oruni

Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Hotel Number One by Grano


Skip to content