ORGANy PLUS+ Schumann


Festiwal ORGANy PLUS+ 2020   JESIEŃ: INTERPRETACJE

5.10.2020 + Schumann

godz. 19.00, Centrum Św. Jana

Koncert monograficzny

Andreas Rothkopf (Niemcy) – organy

Wstęp Wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Nowość na festiwalu ORGANy PLUS+ 2020 – koncerty z muzyką wczesnoromantyczną na niedawno zrekonstruowanych organach Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele Św. Jana w Gdańsku.

We współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury rozszerzamy ofertę programową festiwalu ORGANy PLUS+ włączając do naszej ekskluzywnej formuły kolejny klejnot dziedzictwa kultury Gdańska i  Pomorza – zrekonstruowane w tym roku organy Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele Św. Jana, które w swoim czasie były uznawane za jedne z najnowocześniejszych w Europie. Ten model budownictwa organowego, a przede wszystkim stylistyka brzmienia, która rozwinęła się w drugiej połowie osiemnastego wieku na naszym terenie, była charakterystyczna dla muzyki organowej w centralnej Europie przez niemal sto lat.

Tak więc pierwszy przedłużony weekend festiwalu ORGANy PLUS+ 2020 zakończymy w poniedziałek 5 października o godz. 19.00 w Centrum Św. Jana koncertem monograficznym wybitnego niemieckiego organisty, profesora Akademii Muzycznej w Kolonii – Andreasa Rothkopfa, który jako wybitny znawca muzyki klawiszowej Roberta Schumanna w 210 rocznicę śmierci kompozytora zaprezentuje wszystkie jego dzieła na organy i fortepian pedałowy na nowo zrekonstruowanych organach, których stylistyka jest charakterystyczna dla muzyki tego niemieckiego romantyka.


Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

Andreas Rothkopf

Prof. Andreas Rothkopf

+

Andreas Rothkopf zaczął grać na fortepianie w wieku 5 lat. Studiował grę na fortepianie, organach i dyrygenturę w Saarbrücken, Kolonii i Paryżu. Zdobył kilka I nagród w kategorii organy i fortepian (m.in. na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, Deutscher Musikwettbewerb, Międzynarodowym Konkursie Organowym w Speyer/Niemcy). Realizuje wszechstronną karierę artystyczną jako profesor organów, światowej sławy organista koncertowy i pianista, ale także juror i zapalony kameralista. Jego rozległy repertuar obejmuje wszystkie epoki muzyczne, w tym wszystkie dzieła organowe Bacha, koncentrując się na niemieckich romantykach. O jego wielkim oddaniu tej literaturze muzycznej świadczą płyty CD ze wszystkimi dziełami Schumanna i arcydziełami Regera, Liszta, Brahmsa i Schuberta, a także liczne koncerty i nagrania radiowe.

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Współorganizatorzy: klasztor franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia św. Jana Bosko na Oruni

Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Hotel Number One by Grano


Skip to content