Pokaz filmu dokumentalnego „Czarni”


Nadbałtyckie Centrum Kultury i twórcy filmu dokumentalnego 
 
pt.  „Czarni”
 
poświęconego Centrum Świętego Jana i jego animatorom:
 
   Lawrence'owi Ugwu i ks. Krzysztofowi Niedałtowskiemu 
 
zapraszają na premierowy pokaz, który odbędzie się w  Centrum św. Jana 

20 kwietnia o godz. 19.00.

Wstęp wolny

 
Film w reżyserii Henryki Dobosz- Kinaszewskiej i Oskara Piotra Martina
Produkcja: Maria Mrozińska – Promedia

– Ten film powstał ze względu na to, czym jest i jak wielką rolę pełni Centrum św. Jana w Gdańsku – mówi producentka filmu Maria Mrozińska. – Dla wierzących jest to miejsce ewangeliczne, ponieważ jest tak otwarte na każdego człowieka, jak tego naucza Ewangelia. Z punktu widzenia osoby niewierzącej jest to natomiast miejsce styku różnorodnych kultur.
 
Mrozińska wspomina, że fantastyczne, wielokulturowe działania miały tam miejsce już lata temu. Dlatego w filmie zobaczymy fragmenty nagrań archiwalnych sprzed np. ośmiu lat. – Te działania, zarówno sakralne, jak i artystyczne, rozpoczęły się jeszcze w ówcześnie popadającym w ruinę kościele. Potem – kiedy Larry Okey Ugwu został dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a biskup Gocłowski podpisał umowę użyczenia kościoła na 30 lat (teraz przedłużoną na 50) do używania w celach artystycznych przez NCK, z zachowaniem przestrzeni sakralnej – trwały i trwają nieprzerwanie do dziś.
 
Film został zatytułowany dość kontrowersyjnie: „Czarni”, ponieważ pokazuje wieloletnią działalność i pracę animatorów Centrum św. Jana: księdza Krzysztofa Niedałtowskiego i Larrego Okey Ugwu. – Oni są duszą i sercem tego miejsca. Ksiądz Niedałtowski stworzył tam przestrzeń tolerancji i otwartości – tłumaczy producentka.
 
Inicjatorem i pomysłodawcą filmu był znany producent telewizyjny, dziennikarz i publicysta zmarły w 2008 roku Adam Kinaszewski. Obraz wyreżyserował duet Henryka Dobosz-Kinaszewska i Oskar Piotr Martin. Henryka Dobosz-Kinaszewska to trójmiejska dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych. Z Marią Mrozińską współpracowała już wcześniej, m.in. przy produkcji głośnego dokumentu „Kryptonim Inspektor”, opowiadającym o Lechu Bądkowskim – działaczu pomorskiej „Solidarności” i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
 
Za muzykę do „Czarnych” odpowiada znany trójmiejski muzyk i kompozytor, Mikołaj Trzaska.

Skip to content