Wystawa „SHARED HISTORY – Splecione losy”


Prezentacja wspólnej pracy artysty z Syrii – reżysera Ibrahima Mouhanna i trójmiejskiej artystki wizualnej Agnieszki Wołodźko.

SHARED HISTORY – Splecione losy to projekt, podczas którego artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzą wspólne prace z artystami z Syrii, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji. Owocem tego artystycznego dialogu międzykulturowego są prace prezentowane podczas wystaw w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie.

W dniach 20 kwietnia – 3 czerwca 2018 r. tandem artystyczny pracujący w Gdańsku: Agnieszka Wołodźko i Ibrahim Mouhanna, zaprezentują w Centrum św. Jana dwie, korespondujące ze sobą prace.

Wernisaż wystawy: 20.04.2018, godz. 18.00

PREZENTACJE

Czekając na Paolo Dall’Oglio – Agnieszka Wołodźko
Instalacja site-specific zaaranżowana tak, by miała w niej swój udział również publiczność.
Praca odnosi się do postaci włoskiego jezuity  Paolo Dall’Oglio, który przez 30 lat mieszkał w Syrii. Odbudował mieszczący się 80 km na północ od Damaszku klasztor św. Mojżesza Abisyńskiego i zorganizował tam ekumeniczną wspólnotę – miejsce spotkań syryjskich chrześcijan i muzułmanów. Był pacyfistą, popierał opozycję anty-Assadowską. W 2013 r. został porwany i ślad po nim zaginął.
W Centrum św. Jana jedna ze ścian stanie się częścią instalacji. Wyeksponowane zostaną m.in. znajdujące się w niej szczątki schodów, strukturą i kolorem nawiązując do krajobrazu górskiego w okolicach klasztoru, w którym działał Paolo i schody doń wiodące. Poniżej, na dywanach znajdować się będzie miejsce do siedzenia, informacje o zaginionym oraz telewizor, w którym odtwarzany będzie krótki film dokumentalny autorstwa Ibrahima Mouhanny.
Agnieszka Wołodźko
artystka, kuratorka i badaczka kultury, prezeska zarządu Fundacji „Kultury ponad kulturą”. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, obroniła doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Realizuje projekty międzynarodowe w obszarze dialogu międzykulturowego oraz zagadnień przestrzeni i sfery publicznej. Tworzy akcje, fotografię, instalacje, prace dźwiękowe, projekty kuratorskie i realizuje warsztaty artystyczne dla różnych grup społecznych.

UnderWeAre
  – Ibrahim Mouhanna

Komplementarną częścią instalacji będzie etiuda filmowa pt. UnderWeAre zrealizowana w Gdańsku przez Ibrahima Mouhanna. „Fabuła” tej impresji filmowej umiejscowiona jest w pralni samoobsługowej. Kilkoro postaci, w tym grupka dzieci, spotyka się tam odgrywając scenki nawiązujące do idei tolerancji/nietolerancji, i „prania mózgu” w celu pozbawienia ludzi umiejętności samodzielnego myślenia.
Ibrahim Mouhanna
Ibrahim Mouhanna jest syryjskim uchodźcą mieszkającym w Szwecji. Pracował jako dziennikarz i dokumentalista w opozycyjnej telewizji w Damaszku. Po wybuchu rewolucji, próbował pracować dla tej samej stacji telewizyjnej w Dubaju. Ostatecznie znalazł schronienie w Szwecji.

O PROJEKCIE

SHARED HISTORY – Splecione losy – to wspólny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, LCCA (Łotewskiego Centrum Sztuki Współczesnej) z Rygi oraz Fargfabriken ze Sztokholmu. Ideą projektu jest prezentacja historii jako splotu jednostkowych doświadczeń, które razem składają się na portret wielonarodowego i wielokulturowego kraju. W polskiej odsłonie projektu patrzymy na Gdańsk przez pryzmat jego historii jako miasta, do którego „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” – cytując tytuł książki Mieczysława Abramowicza.
Projekt SHARED HISTORY – Splecione losy znalazł się w 2016 r. wśród 12 zwycięskich projektów (z 274 ubiegających się o dofinansowanie) programu Kreatywna Europa wspierającego integrację uchodźców poprzez projekty kulturalne, audiowizualne i międzysektorowe, sprzyjające włączeniu społecznemu uchodźców, zwiększaniu wzajemnego zrozumienia, rozwijaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz tolerancji i poszanowaniu innych kultur.

Projekt dofinansowany przez program Kreatywna Europa


Skip to content