Zabytki w Centrum św. Jana w nowym świetle!


zdjęcie porównawcze epitafium Adelgundy Zappio - zabytku w Centrum sw. Jana z podświetleniem i bez

Po zakończeniu w 2020 r. odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana, w roku 2021 przyszedł czas na wykonanie iluminacji historycznego wyposażenia zabytku.

23 odrestaurowane obiekty zyskały nową oprawę świetlną, dzięki czemu dojrzeć można każdy szczegół zabytków oraz podziwiać je w pełnej krasie.

Z przyjemnością zaprezentujemy Państwu nową iluminację w najbliższą środę, 9 lutego o godz. 16.00!

Przypomnijmy, że odrestaurowane wyposażenie kościoła zostało podczas wojny, w latach 1943-44 ewakuowane z kościoła, dzięki czemu ocalało. Przez cały okres powojenny, aż do 2012 r. zabytki te eksponowane było w innych obiektach sakralnych, muzeach i urzędach oraz w magazynach nawet 70 lat po wojnie. Taki los spotkał m.in. prospekt organów bocznych czy dekorację empory południowej.   

Od 2012 roku po zakończeniu konserwacji wnętrza zabytku, historyczne wyposażenie zaczęło powracać na swoje pierwotne miejsca. Po zakończeniu odbudowy w 2020 i w 2021 r., dzięki dotacji Samorządu Woj. Pomorskiego te bezcenne, oryginalne dzieła sztuki otrzymały profesjonalne oświetlenie, które podkreśla ich walory historyczne i artystyczne.


Skip to content