35. Festiwal „Dźwięki Północy”


Organizatorem Festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku www.nck.org.pl

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Festiwal „Dźwięki Północy” tradycyjnie odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa zdecydowaliśmy się na znaczące zmiany: przeniesienie imprezy na jesień, rezygnację z warsztatów i potańcówek oraz przede wszystkim z występów zagranicznych wykonawców.

Ograniczenia mogą jednak stać się szansą… Tegoroczny Festiwal poświęcony jest więc w całości muzyce polskiej. Podczas koncertów w Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy – jak to zwykle bywa na „Dźwiękach Północy” – czołowych polskich wykonawców muzyki tradycyjnej i folk oraz ciekawe muzyczne nowości i zjawiska z ostatnich miesięcy. Ideą, która przyświeca Festiwalowi jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy więc zarówno artystów, którym bliżej do nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

PROGRAM

1 października 2020 (czwartek)

19.00 Maniucha i Ksawery (POL)

20.30 Bastarda (POL)

2 października 2020 (piątek)

19.00 Adam Strug (POL)

20.30 Vołosi (POL)

3 października 2020 (sobota)

19.00 Lumpeks (POL /FRA)

20.30 Radical Polish Ansambl (POL)

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, które koncentruje się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” NCK od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Wszystkie koncerty odbędą się w Centrum św. Jana. Nowością, ze względu na ograniczenie liczby publiczności, będą transmisje online.

Bilety i karnety na Festiwal dostępne od 12 września na platformie www.interticket.pl


Strona Festiwalu „Dźwięki Północy”
Kup bilet


Skip to content