Gotyckie Walentynki w św. Janie


Wszystkich miłośników grozy, kontestatorów czerwonych serduszek i romantycznych kolacji przy świecach, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na „Gotyckie Walentynki w św. Janie”.

14 lutego 2023 r., w Centrum św. Jana odbędzie się specjalne walentynkowe wydarzenie, któremu ton nada projekcja kultowego filmu Friedricha Wilhelma Murnaua „Nosferatu – symfonia grozy” (1922) z elektro-akustyczną oprawą graną na żywo przez duet Emiter/Żuławy.

„Nosferatu” to filmowy klasyk, uchodzący za jeden z najlepszych horrorów z okresu kina niemego i zarazem najciekawszych przykładów filmowego ekspresjonizmu. Jego mroczna i depresyjna scenografia oraz pozbawione skomercjalizowanej, romantycznej nuty przedstawienie figury wampira, uraduje serce każdego odczuwającego mdłości na myśl o walentynkowej słodyczy.

Fabuła filmu luźno oparta została na kanwie książki „Dracula” Brama Stokera, a ta dzięki licznym adaptacjom na stałe zagościła w popkulturze. Film opowiada historię młodego agenta nieruchomości, który wyrusza z Wisborga do Karpat, aby sfinalizować sprzedaż posiadłości z pewnym tajemniczym hrabią. Na miejscu okazuje się, że hrabia ma pewne osobliwe skłonności. Po skosztowaniu krwi swojego gościa za cel obiera sobie czekającą na niego w domu piękną żonę. Co jeszcze odkryje bohater i czy uda mu się zniweczyć plany wampira? Nawet jeśli znacie odpowiedź na te pytania, wyjątkowa aura św. Jana oraz nowoczesna interpretacja muzyczna sprawią, że odkryjecie tę historię na nowo.

Wampiryczną projekcję poprzedzi zupełnie nieromantyczny spacer. Uliczkami Gdańska, od Ratusza Staromiejskiego do kościoła św. Jana przeprowadzi nas Michał Ślubowski. Podczas wędrówki będą się przeplatały dwa wątki – makabryczny oraz miłosny. Czy miejski kat może znaleźć prawdziwą miłość? Czy Elżbieta Heweliusz miała romans? Dlaczego kobiety często chowały się w murach klasztoru? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas spaceru!

Specjalnie na ten wyjątkowy wieczór, w gotyckich murach Centrum św. Jana i niedostępnej na co dzień dla gości przestrzeni pod kościelną wieżą, zaaranżowana zostanie ekspozycja przepełniona bólem egzystencjalnym i  cielesnymi w formie, tekstylnymi obiektami Małgorzaty Kalinowskiej.

📋 Plan wydarzenia:

➡ „Nosferatu – symfonia grozy” projekcja filmu z muzyką na żywo Emiter/Żuławy

G. 19:00, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Bilety: 30 zł (ulgowy), 40 zł (normalny)

Bilety dostępne w serwisie interticket.pl (w sprzedaży od 23.01) oraz od godz. 18.00 w Centrum św. Jana

➡ Spacer makabrycznie miłosny prowadzi Michał Ślubowski

G. 17:00, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Bilety: 10 zł

Bilety dostępne w serwisie interticket.pl (w sprzedaży od 23.01)

➡ Instalacja Małgorzaty Kalinowskiej „Mała śmierć”

G. 12.00-22.00 Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 (wejście od wieży)

Wstęp wolny

Biogramy twórców

Film pochodzi z zasobów fundacji Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung (www.murnau-stiftung.de) w Wiesbaden.

Uwaga! Film jest niemy. Teksty na planszach wyświetlane będą w oryginalnej wersji językowej, z tłumaczeniem na język angielski.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.


Skip to content