Kamiszczi – koncert Pawła Ruszkowskiego


Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo!
Zapraszamy koncert Pawła Ruszkowskiego z zespołem w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Wystąpią:
▶ Paweł Ruszkowski – śpiew, gitara, kierownictwo muzyczne
▶ Mikołaj Basiukiewicz – fortepian / instrumenty klawiszowe
▶ Michał Bąk – kontrabas, chórki
▶ Tomasz Klepczyński – klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy
▶ Sławomir Tuszkowski – akordeon tradycyjny, saksofon sopranowy
Słowo wstępne: Włodzimierz Machnikowski i Dariusz Podbereski (Radio Gdańsk)

Start: 18:00
Wstęp wolny
O projekcie Kamiszczi:
„Album jest moim ukłonem w stronę rodzinnych Kaszub, a jednocześnie – opowieścią o Kaszubach, którą posyłam w świat. Płyta zawdzięcza swój tytuł wierszowi Jana Piepki. Kamiszczi – kamyki, kamyczki… Mają dla mnie wyjątkowe znaczenie. Odnajduję w nich swoją osobistą alegorię wielu piosenek napisanych przez kaszubskich twórców. Takich, które, jak kamyki leżące niepozornie wzdłuż brzegu morza albo przy polnej drodze, pozostają przez przechodniów niezauważone. Potrzeba siły morskich fal, by codziennie na nowo wydobywać je z głębin i cierpliwie wygładzać, z każdym odpływem zabierając grunt spod nóg zawziętej zjawy o imieniu Niewarto, o której opowiadał Aleksander Majkowski. Potrzeba uważności, by dostrzec je wśród polnego kurzu, ciekawości – by podnieść. Czuję jednak, że – Warto. Bo każdy najmniejszy kamyczek ma swoją niepowtarzalną historię, w każdym bije czyjeś serce… Ta płyta to garść wyjątkowych „kamiszków” znalezionych na kaszubskiej ziemi. Jeśli zechcesz – od dziś wszystkie są Twoje.”
__
▶ Paweł Ruszkowski – śpiew, gitara, kierownictwo muzyczne
Wokalista, gitarzysta, kompozytor i aranżer. Kończy studia magisterskie na kierunku wokalistyka jazzowa w klasie dr Anny Domżalskiej, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Kojarzony głównie z solową działalnością w nurcie poezji śpiewanej, jest jednocześnie muzykiem otwartym na wszelkie inspiracje i eksperymenty, pasjonującym się sztuką aranżacji i współpracującym z wieloma artystami. Komponując najobficiej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej, tekstowo – inspiruje się szczególnie słowem poetyckim. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów (wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „ARS POETICA” (2016). W kwietniu 2017 wydał swoją drugą płytę pt. „KAMISZCZI” – zawierającą kilkanaście unikatowych piosenek poetyckich w języku kaszubskim, w opracowaniach na jazzowo-folkowy kwintet. Paweł pisze też piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia (m. in. koncert-spektakl pt. „ABSENCJA” do słów Karoliny Słyk, z jazzującym septetem).
Gra solowe recitale w całym kraju, a także dla Polonii w Niemczech (m. in. Berlinie, Kolonii czy Karlsruhe). Współtworzy również większe koncerty i spektakle występując u boku wybitnych Artystów. Od kilku lat współpracuje z Polskim Radiem, występując podczas radiowych gali, a także koncertów Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Jest inicjatorem wielu projektów muzycznych, również takich z udziałem najmłodszych adeptów piosenki.
Dyskografia nie-autorska:
– „Osiecka o miłości 2” (Magic Records, 2017)
– „Pamiętajmy o Osieckiej. Kolekcja Okularników” (Magic Records, 2016)
– Cisza Jak Ta i Przyjaciele „Projekt ze Starej Szuflady” (CJT, 2016)
– „Dalekie wybrzeża ciszy” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2015)
– „Kolaż” – płyta zespołów wokalnych kierunku Jazz i muzyka estradowa AM w Gdańsku, pod kierunkiem dr Małgorzaty Kuchtyk (Soliton, 2015)
– „Kilar. Angelus-Exodus-Victoria” (DUX, 2013) – płyta Akademii Muzycznej w Gdańsku nagrodzona Fryderykiem 2014 w kategorii Muzyka Poważna / Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
– „Rozmowa z piramidami” (MTJ, 2012)
– „Miłota. Po kaszubsku o miłości” (Kaszubska Agencja Artystyczna, 2012)
W ostatnich latach został laureatem ważnych festiwali piosenki, m. in.
– 21. Rock und Chanson Festival w Kolonii (I nagroda)
– 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (tytuł finalisty)
– 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (I nagroda w finale oraz nagroda publiczności w II etapie)
– 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (Grand Prix)
– 21. Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku (I nagroda i nagroda publiczności)
– 8. Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (III nagroda, nagroda Polonii Niemieckiej oraz nagroda specjalna im. Władysława Stasiaka)
– 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (III nagroda)
– 47. i 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (wyróżnienia)
i wielu innych.
Jest także wielokrotnym laureatem lokalnych nagród kulturalnych (m. in. „Angelus. Mecenasi kultury”, „Serce Kaszub” czy „Nagrody Rady Miasta Kościerzyna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i promowanie miasta”, „Skry Ormuzdowej 2015”). Został nominowany w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego – „Osobowość Roku 2015” powiatu kościerskiego w kategorii Kultura.
▶ Mikołaj Basiukiewicz – fortepian / instrumenty klawiszowe
Pianista, aranżer. Absolwent ZPSM im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie fortepianu mgr Barbary Miodowskiej-Chróściewicz oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa o specjalności Instrumentalistka jazzowa – fortepian w klasie prof. Włodzimierza Nahornego. Kształcił się również pod okiem takich jazzmanów jak Sławomir Jaskułke, Krzysztof Herdzin, Joachim Mencel, Piotr Wyleżoł czy Marcin Gawdzis. Dobrze czuje się w każdym rodzaju muzyki począwszy od klasyki, a skończywszy na muzyce rozrywkowej. Aktualnie kontynuuje pracę nad autorskimi projektami i współtworzy zespół 12 Kamieni.
▶ Michał Bąk – kontrabas, chórki
Pochodzi z Gdańska. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 10 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale klasycznym (w klasie dra hab. Waldemara Tamowskiego i dra Jana Kotuli) w oraz jazzowym (w klasie mgra Michała Barańskiego). Jest laureatem wielu konkursów kontrabasowych jak i jazzowych. Brał udział w warsztatach jazzowych prowadzonych przez takich artystów jak: Seamus Blake, Andy Midleton, Mark Helias, Charnett Moffet, Dave Liebman, Boby Watson. Współpracował z: „Jerzy Małek Group”, Adamem Bałdychem, Kari Sal, Filharmonią kameralną „Sopot”, Fundacją Akademia Muzyki Dawnej.pl w Szczecinie, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Nordica”, Orkiestrą Instrumentów Historycznych Musica Humana. Obecnie współtworzy takie zespoły jak: Orkiestra Historyczna OH!, Arte Dei Suonatori, Goldberg Baroque Ensemble, Holland Baroque, Orkiestra Kameralna Progress, Orkiestra Muzyki Dawnej KORE, Kamil Piotrowicz Quintet, Chęcki/Zienkowski Quartet, Paweł Ruszkowski „Kamiszczi”, Nene Heroine.
▶ Tomasz Klepczyński – klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy
Klarnecista i saksofonista pochodzący z Koszalina, gdzie ukończył tamtejszą szkołę muzyczną im. G. Bacewicz. W swoim dorobku posiada dwa dyplomy magisterskie, z zakresu muzyki poważnej (klasa prof. zw. dr hab. Bogdana Ocieszaka oraz dr Andrzeja Wojciechowskiego) i rozrywkowej (klasa dr Macieja Sikały). Ponadto w ramach programu ERASMUS pobierał nauki u prof. Antonio Saiote w Porto w Portugalii. Jest laureatem wielu konkursów klarnetowych w Polsce. Aktualnie ukierunkowuje swą grę w stronę muzyki rozrywkowej (modern jazz, folk jazz, dixieland, gipsy swing, muzyka improwizowana), w większości granej na klarnecie basowym, który przez ostatnie lata stał się jego głównym instrumentem. Jest członkiem zespołów: Maciej Sikała Septet, Kamiszczi, Common Tones, Fiebiger Klepczyński Ruzik Trio. Współpracuje z: Filharmonią Koszalińską, Operą Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Orkiestrą Kameralną w Sopocie, Leszek Kułakowski Jazz Orkiestrą, Orkiestrą Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Big bandem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Sinfoniettą Consonus, orkiestrą Progress, Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Brał udział w nagraniu kilku płyt: „Kamiszczi”, „Symphonic Theater of Dreams”, „Explorations – Concerto for keyboard and orchestra”, „Vivaldi Metal Project”, „Polish Polka Orchestra”, Leszek Kułakowski “Love Songs” oraz mający się ukazać jesienią 2017 roku krążek z koncertem na żywo w ramach festiwalu Jazz Jantar z zespołem Maciej Sikała Septet. Jeszcze w tym roku ukaże się również płyta duetu Common Tones. W planach artysty na przyszły rok jest nagranie własnej, imiennej płyty.
▶ Sławomir Tuszkowski – akordeon tradycyjny, saksofon sopranowy
Absolwent Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wszechstronny muzyk, instrumentalista. Na co dzień – nauczyciel muzyki. Jest członkiem kapeli Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna” (klarnet) i zespołu „4 razy w roku” (klarnet). Na jego muzyczną drogę składa się również współpraca z: chórem gospel „Et Interra” i zespołem muzyki żydowskiej „Shomer” pod kierownictwem Moniki Zytke (klarnet, saksofon sopranowy), Big–Bandem „Freddens” z Kościerzyny (saksofon barytonowy) chórem „Bel Canto” z Sierakowic (perkusja) i wieloma innymi. Jest organizatorem „Konkursu Piosenki o Mikrofon Burnistrza Miasta Kościerzyna”.

Skip to content