Koncert z okazji Dnia św. Łucji – chór Young Cathedral Voices | BRAK WEJŚCIÓWEK


zdjęcie chóru. dziewczęta i chłopcy ubrani w białe tuniki, przepasani czerwonymi szarfami. W ręce trzymają świece. Stoją na schodach we wnętrzu kościoła

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska

Wstęp: bezpłatny na podstawie wejściówek. Wejściówki do pobrania:

  • on-line: EVENEA.PL
  • stacjonarnie: Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35), Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50)

Każdego roku w grudniu w całej Szwecji można spotkać rozświetlony świecami orszak św. Łucji. Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój orszak, aby rozświetlić te najciemniejsze w roku zimowe noce.

Już 3 grudnia taki właśnie wyjątkowy orszak odwiedzi Gdańsk. To w Centrum św. Jana będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali pod dyrekcją Margaret Raab. Występ chóru zostanie wzbogacony grą na organach w wykonaniu organisty Gregory Lloyd’a.

Na koncercie dla polskiej publiczności w grudniu 2022 wystąpi dwadzieścioro jeden członków chóru, który cieszy się ogromną popularnością i uznaniem w Szwecji oraz poza jej granicami.

O orszakach:

Tradycja orszaków wywodzi się z historii życia Łucji z Syrakuz. Według podań, ta żyjąca na przełomie III i IV w. święta, otoczona kultem w Kościele rzymskokatolickim i prawosławny,  zginęła męczeńską śmiercią w obronie wiary, a jedną z tortur, jakim poddali ją oprawcy, było wyłupienie oczu. Dlatego też Łucja (po łacinie lux oznacza światło) została patronką światła, a jej święto obchodzi się w najkrótszy dzień w roku, 13 grudnia. Święta Łucja opiekuje się niewidomymi, chorującymi na oczy, ale także… pisarzami.

O chórze:

Chór Young Cathedral Voices składa się z członków chóru dziewczęcego i chłopięcego Katedry w Uppsali, miejsca koronacji wielu szwedzkich królów. Do chórów należy sto osiemdziesiąt dziewcząt i chłopców w wieku od ośmiu do dwudziestu pięciu lat. Wspólne występy chórów nie są zbyt częste, ale cieszą się dużą popularnością i uznaniem. W 2012 roku Young Cathedral Voices wystąpili w specjalnym, transmitowanym z Katedry w Uppsali, porannym programie szwedzkiej telewizji SVT z okazji Dnia Świętej Łucji. Występ tak spodobał się publiczności, że wykonawców nagrodzono tytułem osobistości kultury Uppsali. Young Cathedral Voices odwiedzili z koncertami Czechy, Danię, Finlandię, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Wyspy Owcze i USA. Chór chłopięcy Katedry w Uppsali jest najstarszym chórem chłopięcym w Szwecji. Założył go w 1920 roku arcybiskup i późniejszy laureat pokojowej Nagrody Nobla Nathan Söderblom. Chór dziewczęcy znany jest ze występów z okazji Dnia Świętej Łucji. Ma w repertuarze zarówno muzykę sakralną jak i rozrywkową. Chór Young Cathedral Voices kilkakrotnie wystąpił w Polsce (w Warszawie i Łodzi) gromadząc na każdym koncercie ok. tysiąca osób i wzbudzając duże zainteresowanie mediów.  

Dyrygentką chóru Young Cathedral Voices jest Margareta Raab, absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie z wieloletnim doświadczeniem w pracy dyrygenta i wykładowcy z dziedziny metodyki pracy z młodzieżą. Margareta Raab ma także na swoim koncie udział w licznych nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych. W 2018 roku Margareta Raab otrzymała tytuł „Dyrygent roku” w kategorii „chóry dziecięce i młodzieżowe”.


Skip to content