Noc Muzeów 2022. Co jest grane w św. Janie? – koncert


Termin: 14 V 2022, godz. 22:00-01:00;
Bilety: wstęp wolny;
Miejsce: Centrum św. Jana, Świętojańska 50

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum św. Jana będą muzyka i zabytki:

W programie Nocy Muzeów w Centrum św. Jana:

  • Prezentacja organów bocznych:

Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode  w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu kościoła św. Jana.

Organiści: prof. Andrzej Szadejko kurator organów bocznych z ramienia NCK oraz studenci muzyki kościelnej  Akademii Muzycznej w Gdańsku.

  • Oprowadzanie po Centrum św. Jana  

Po zakończeniu odbudowy kościoła św. Jana w 2020 r., do jego wnętrza powróciły wszystkie elementy dekoracyjne ocalone z pożogi wojennej: m.in. epitafia, stalle gotyckie czy kaplica chrzcielna. W latach  2017-2020 zakonserwowane zostały bezcenne zabytki, które od 1945 r. przechowywane były w magazynach: empora południowa i prospekt organów bocznych, których historię przybliżymy uczestnikom Nocy Muzeów.

Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

  • zwiedzanie wieży

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy poddasze.

Oprowadzenie: studenci współpracujący z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

Przed atrakcjami Nocy Muzeów w Centrum św. Jana, 14 maja 2022 r., o godzinie 20:00 odbędzie się na koncert „Jan Paterek in memoriam” w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpią:

  • Marcin Wądołowski – gitara
  • Piotr Lemańczyk – kontrabas

W programie m.in. światowe prawykonanie kompozycji M. Wądołowskiego dedykowanej pamięci Jana Paterka.

Więcej informacji dot. koncertu „Jan Paterek in memoriam” znajdziecie na https://www.gdanskifestiwal.pl/


Skip to content