Noc Muzeów w NCK


Ratusz Staromiejski – Pałac Ślubów
Centrum św. Jana – zwiedzanie odrestaurowanych obiektów

Ratusz Staromiejski, dziś siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury, pełnił w swojej ponad czterystuletniej historii różne funkcje. Znajdująca się na piętrze wspaniała Sala Mieszczańska służyła niegdyś między innymi jako sala ślubów. Do tej radosnej tradycji nawiążemy podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Każdy, kto odwiedzi Ratusz w ten majowy wieczór, będzie miał szansę w ramach zabawy poślubić swojego wybranka lub wybrankę. Nie trzeba już wyjeżdżać do Las Vegas, żeby przysięgać komuś miłość. Ratusz jako miejsce otwarte i tolerancyjne, pozostawia potencjalnym nowożeńcom zupełną wolność wyboru.

Szczególną atrakcją będzie możliwość wyboru stylu ślubu i przysięgi. Na kandydatów czekać będą zadania przygotowane przez ciekawe postaci z gdańskiej historii – udając się w podróż w czasie i przestrzeni będzie można między innymi uzyskać przysięgę Heweliusza w gwiezdnym stylu, nieco sceptyczną a la Schopenhauer lub romantyczną od Elise Püttner.

Centrum św. Jana –  Kościół św. Jana w Gdańsku o ponad 650-letniej historii jest obiektem, który dopiero w ostatnich latach po konserwacji i adaptacji na centrum kultury powrócił na szlak gotyckich zabytków miasta. W tym czasie do kościoła powróciły szczęśliwie ocalone z pożogi wojennej dzieła sztuki sakralnej. W trakcie zwiedzania będzie można zobaczyć niezwykle dekoracyjną emporę południową, która przez 70 lat znajdowała się w magazynach, a obecnie po dwuletniej konserwacji powróciła na swoje historyczne miejsce w kościele. Będzie można także obejrzeć po konserwacji kamienny ołtarz główny wykonany w warsztacie Abrahama van den Blocke. Tradycyjnie w trakcie wydarzenia udostępniona będzie wieża kościoła, gdzie z poziomu 32 m można podziwiać panoramę Gdańska, oraz oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r.

START:
godz. 19.00
WSTĘP: wolny
Zobacz ulotkę


Skip to content