Nowe oblicza tradycji. Światowe prawykonanie dzieł na sukę biłgorajską i oktet wokalny – koncert


grafika promująca koncert pt. "Nowe oblicza tradcyji". Granatowe tło, fragment dawnego instrumentu

Termin: 16 VII 2022, 20:00
Bilety: 30 zł do kupienia na www.nck.interticket.pl, w księgarni PWN przy ul. Korzennej 33/35 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 oraz na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Fundamentem projektu są trzy nowe kompozycje na sukę biłgorajską i oktet wokalny, zamówione u znakomitych kompozytorów z Polski, Łotwy i Serbii, które powstały w 2021 roku. Suka biłgorajska jest tradycyjnym polskim instrumentem ludowym, który z inicjatywy Marii Pomianowskiej został zrekonstruowany i towarzyszy artystce na salach koncertowych całego świata. Nowe kompozycje będą̨ pierwszymi współczesnymi utworami skomponowanymi na ten instrument, w związku z czym inicjatorzy wydarzenia żywią̨ nadzieję na odkrycie nowych możliwości technicznych i brzmieniowych suki biłgorajskiej.

Kompozycje wykona wybitna solistka – Maria Pomianowska specjalizująca się w grze na instrumentach z rodziny fideli, w tym na suce biłgorajskiej oraz  oktet wokalny (zespół projektowy). Wykonawców poprowadzi dyrygent – Karol Kisiel. 

Program koncertu:

Anna Rocławska-Musiałczyk/Polska: Sześć pieśni sobie śpiewanych na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)

Aleksandra Vrebalov/Serbia: Angelic Incantations na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)

Uģis Prauliņš/Łotwa: Fortuna na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)

Kompozycja na fidele kolanowe w wykonaniu Marii Pomianowskiej

Po prawykonaniu nowopowstałych dzieł na sukę biłgorajską i oktet wokalny w Centrum św. Jana oraz ich powtórzeniu w Studio PR im. Witolda Lutosławskiego, dzieła zabrzmią po raz trzeci w Estonii, w słynnym Centrum Arvo Pärta: 

www.arvopart.ee/en/

29 października, w sobotę o godz 17:00, pod patronatem Ambasady RP w Tallinie, będzie miała miejsce zagraniczna premiera nowych kompozycji w wykonaniu Marii Pomianowskiej (suka biłgorajska) oraz oktetu wokalnego pod dyrekcją Karola Kisiela. Wydarzenie wpisuje się w koncepcję prezentacji w krajach basenu Morza Bałtyckiego muzyki nowej i jednocześnie sięgającej do korzeni, bazującej na dziedzictwie kulturowym naszych przodków.

Estonia od zawsze była krajem, w którym muzyka, a zwłaszcza śpiew, odgrywały szczególną rolę. Nie bez powodu proces odzyskiwania niepodległości i niezależności od Związku Radzieckiego nazwany został śpiewającą rewolucją. Co więcej, w Estonii nie tylko kultywuje się muzyczne tradycje, ale i bardzo aktywnie dba o kulturalną przyszłość kraju, przywiązując choćby bardzo dużą wagę do obecności w przestrzeni muzycznej kompozycji współczesnych. Jednym z najbardziej znanych kompozytorów współczesnych na świecie jest Estończyk, Arvo Pärt. W Laulasmaa powstało Centrum imienia kompozytora, które stanowi połączenie archiwum wszelkich jego dokumentów i kompozycji, galerii, kina, czy sali koncertowej.

Więcej na temat wydarzenia pod adresem: www.noweoblicza.pl 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –  państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorami wydarzenia są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fundacja Polihymnia


Skip to content