Orationes Latinae


Chór Music Everywhere zaprasza na jedno z najważniejszych wydarzeń chóralnych tego roku na Pomorzu. Już 10 czerwca o godz. 18:00 w Centrum Św. Jana w Gdańsku światowe prawykonanie cyklu „Orationes Latinae” Jakuba Neske pod dyrekcją Beaty Śnieg.
Cykl modlitw „Orationes Latinae” Jakuba Neske powstał na specjalne zamówienie Chóru Music Everywhere. Gdański zespół do tej pory kilkakrotnie współpracował z młodym kompozytorem, ma też w swoim repertuarze jego „Mironczarnię”, wykonywaną później przez chóry na całym świecie i nagrodzoną przez samego Ennio Morricone podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozycji Chóralnych we Włoszech.
Ośmioczęściowy cykl „Orationes Latinae” przełamuje schematy myślenia o muzyce religijnej i sakralnej. Eklektyczne kompozycje Jakuba Neske przywodzą na myśl skojarzenia z muzyką filmową i czerpią garściami ze współczesnych gatunków. Wpadające w ucho melodie, zawiesiste, elektryzujące harmonie i nasycone emocjami dźwiękowe pejzaże przypadną do gustu nie tylko wielbicielom poważnych brzmień, ale także tym, którzy na co dzień nie lubują się w podobnych muzycznych klimatach.
Prawykonanie „Orationes Latinae” będzie multimedialnym widowiskiem, którego atmosferę współtworzyć będą poetyckie wizualizacje autorstwa Natalii Osuch. Narratorem koncertu będzie znany aktor Teatru Wybrzeże, Jacek Labijak. W jego wykonaniu usłyszymy zaczerpnięte m.in. z Ewangelii i Księgi Psalmów fragmenty, które stanowiły inspirację dla prezentowanych utworów. Koncert odbywa się w ramach przewodu doktorskiego dyrygentki Beaty Śnieg w dyscyplinie „Dyrygentura”.
Wstęp na koncert jest bezpłatny za okazaniem wejściówki, którą można będzie otrzymać na pół godziny przed rozpoczęciem imprezy. Ilość miejsc ograniczona. Z uwagi na fakt, że koncert będzie rejestrowany, zapraszamy słuchaczy w wieku od 12 lat.
10 czerwca 2017 r., godz. 18.00, Centrum Św. Jana
Organizator: Stowarzyszenie Music Everywhere!
Współorganizacja: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Lotos S.A., Centrum Św. Jana, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt badawczy dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dotacji na działalność statutową Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsk

Skip to content