Podcast o kościele św. Jana


„Czego nie wiecie o Janie?” to nasz nowy cykl podcastów, który zaostrzy Państwu apetyt przed zbliżająca się wielkimi krokami wystawą „Św. Jan Od-Nowa – Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku – 1945-2020” startującą 4.07.2021.

Posłuchajcie:

Z pierwszego odcinka rozmowy Iwony Berent, kierowniczki Działu Opieki nad Zabytkami Nadbałtyckiego Centrum Kultury, z Marzeną Bakowską można dowiedzieć się miedzy innymi dlaczego ciężkie wozy nie mogły jeździć ulicą Świętojańską w XVII wieku i co widać na Centrum św. Jana z ulicy Warzywniczej.

Drugi odcinek poświęcony został karierze aktorskiej kościoła św. Jana i jego roli w serialu „Kolumbowie”.

W trzecim odcinku usłyszymy o wyposażeniu kościoła św. Jana, jego ewakuacji, konserwacji i powrotach.

Nie ma jej na żadnej fotografii. Istniała jedynie na rycinach sprzed 1807 roku. Po 189 latach 15-tonowa sygnaturka powróciła na swoje miejsce. Co w niej ukryliśmy? Jakie jeszcze, widoczne w sylwetce kościoła św. Jana, elementy zostały przywrócone, podczas odbudowy budynku? Posłuchajcie 4. odcinka cyklu podcastów pt. „Czego nie wiecie o Janie?”

Posłuchajcie o najgłośniejszym i najbardziej widocznym obiekcie Centrum – organach bocznych. Będą też ciekawostki o odrestaurowanej 36-metrowej emporze i o kilku niespodziewanie odnalezionych zabytkach ruchomych.

W ostatnim odcinku podcastu Iwona Berent, w rozmowie z Marzeną Bakowską, opowie o tym, jakich odkryć dokonali pracownicy NCK i archeologowie przy odbudowie kościoła św. Jana.

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945 – 2020”, którą można zobaczyć od 4 lipca do 21 września odwiedzając Centrum św. Jana.

Wystawa odbywa się w ramach projektu św. Jan Od-Nowa, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.


Skip to content