SHARED HISTORY – Splecione losy / debata, wystawy, projekcje filmowe, performance


Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy ONZ zapraszamy do Centrum św. Jana w Gdańsku na inaugurację projektu w formule Open House.

W programie wystawy, projekcje filmowe, performance oraz debata z udziałem m.in. Mieczysława Abramowicza, Aurory Lubos, Piotra Olecha, Vahrama Mkhitaryana, Ibrahima Mouhanny, Agnieszki Wołodźko.

Prawo humanitarne nie mówi o tym, że należy przyjmować uchodźców, bo to się nam opłaca, ale dlatego, że należy po prostu to robić […] Potrzeby uchodźców są takie same jak nasze. Dlatego należy pracować nad poprawą programów integracyjnych, żeby łączyć te społeczeństwa.

Rafał Kostrzyński – rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Polsce
 Poprzez stulecia Gdańsk zawdzięczał swój rozwój i piękno wielu przybyszom z dalekich krain: Niderlandów, Niemiec, Szkocji, Francji i innych miejsc. Byli wyznawcami różnych religii: katolicyzmu, protestantyzmu, judaizmu…Dziś nazwalibyśmy ich imigrantami lub uchodźcami. Osiedlali się tutaj wykorzystując swoje talenty i umiejętności w służbie miastu. Setki tych „pojedynczych narracji” zarówno nowych, jak i dawno tu osiadłych gdańszczan splotły się, tworząc niepowtarzalną strukturę architektoniczną i intelektualną miasta. Pożoga II wojny światowej, sprawiła, że do Gdańska napłynęli z różnych regionów Polski – także tych, które przestały do Polski należeć – nowi mieszkańcy, którzy w dużej mierze zbudowali miasto od nowa.
Gdańsk, miasto wolności i solidarności, również dzisiaj pozostaje otwarty. To tutaj przecież, jako pierwszy w Polsce, powstał Model Integracji Imigrantów i Imigrantek. Paweł Adamowicz, z okazji powołania Rady Imigrantów przy Prezydencie Gdańska, powiedział: „My Was, imigrantów, serdecznie witamy w Gdańsku, poznajcie nasze miasto, nas, szanujcie nasze obyczaje. Ale my też chcemy Was poznać. Rada Imigrantów będzie doradzać całej administracji miejskiej, co jeszcze powinniśmy robić, abyście lepiej integrowali się w naszym mieście”. Prezydent podkreślał również, że chce pokazać Europie Polskę nie jako ksenofobiczny kraj, ale jako naród radosny, solidarny i otwarty.

SHARED HISTORY – Splecione losy – to wspólny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, LCCA (Łotewskiego Centrum Sztuki Współczesnej) z Rygi oraz Fargfabriken ze Sztokholmu. Wyrasta z koncepcji historii jako splotu jednostkowych doświadczeń, które razem składają się na portret wielonarodowego i wielokulturowego kraju. W polskiej odsłonie projektu patrzymy na Gdańsk przez pryzmat jego historii jako miasta, do którego „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” – cytując tytuł książki Mieczysława Abramowicza. 

Tę otwartość Gdańska musiała dostrzec Komisja Europejska, gdyż projekt SHARED HISTORY – Splecione losy znalazł się w 2016 r. wśród 12 zwycięskich projektów (z 274 ubiegających się o dofinansowanie) programu Kreatywna Europa wspierającego integrację uchodźców poprzez projekty kulturalne, audiowizualne i międzysektorowe, sprzyjające włączeniu społecznemu uchodźców, zwiększaniu wzajemnego zrozumienia, rozwijaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz tolerancji i poszanowaniu innych kultur.

W ramach SHARED HISTORY – Splecione losy artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzyć będą wspólne prace z artystami z Syrii, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji. Owoce tego artystycznego dialogu międzykulturowego zaprezentowane zostaną podczas wystaw, które odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie. Tandem artystyczny pracujący w Gdańsku tworzą artystka wizualna Agnieszka Wołodźko oraz reżyser filmowy Ibrahim Mouhanna, a ich wspólna praca zaprezentowana będzie w Centrum św. Jana w maju w 2018 r.

SHARED HISTORY – Splecione losy to nie tylko wizja artystyczna, to także proces edukacji i promocji idei integracji uchodźców, który prowadzić będziemy wspólnie z gronem wspaniałych partnerów lokalnych, m.in. Radą Imigrantów przy Prezydencie Gdańska, Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Grupą Kultura przy Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek koordynowaną przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Fundacją Gdańską i Stowarzyszeniem ARTeria.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerzy: Fargfabriken, Sztokholm (lider projektu); LCCA, Ryga
Projekt dofinansowany przez program Kreatywna Europa
Pomysł i Koordynacja: Magdalena Zakrzewska-Duda
Opieka kuratorska: Anna Zalewska-Andruszkiewicz
 PROGRAM

INAUGURACJA PROJEKTU / Centrum św. Jana
19 CZERWCA 2017 / GODZ.: 18.00


1. Przedstawienie idei projektu Shared History przez partnerów ze Sztokholmu, Rygi i Gdańska oraz tandem artystyczny: Polska-Syria/Szwecja

2. Dyskusja „Gdańsk wielokulturowy” – ogólne wprowadzenie dotyczące wielokulturowej historii Gdańska (Mieczysław Abramowicz – pisarz i historyk teatru, reżyser teatralny); teraźniejszość i przyszłość (Piotr Olech – Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Julia Szawłowska – Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek)

3. Pokazy filmowe (50 min.) uwypuklą wpływ migracji na sztukę filmową. Zestaw filmów ma na celu zwrócenie uwagi na kosmopolityzm świ ata przemysłu filmowego. Oba filmy łączy fakt, że stworzone zostały przez reżyserów pracujących poza miejscem urodzenia: jeden z nich imigrował do Polski (Mkhitaryan) drugi z niej emigrował (Polański).Filmy łączy także motyw zwierzęcy, wyprowadzający obie historie poza ograniczenia przestrzenne i czasowe.

Pokaz filmów poprzedzi wprowadzenie autorstwa profesora Krzysztof Kornackiego z Uniwersytetu Gdańskiego.

"Mleczny brat" (2014, reż. Vahram Mkhitarin, 30').
Jest to opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka. W międzyczasie rodzina przygarnia jagnię, odrzucone przez stado… "Mleczny brat" to produkcja Ormianina, zrealizowana w Armenii, wyprodukowana Polsce.

VAHRAM MKHITARYAN urodził się w 1977 roku w Erewaniu, Armenia. Jest reżyserem i fotografem. W 2001 roku ukończył Armeński Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny, Wydział Kultury, specjalizacja: reżyseria filmów fabularnych. Po studiach specjalizował się głównie w realizacji reklam społecznych jako reżyser, operator obrazu i scenarzysta. Do Polski pierwszy raz przyjechał w roku 2005 jako stypendysta Programu im. Lane’a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spodobało mu się. Po paru latach wrócił i zamieszkał tu na stałe. Pracuje jako asystent na Międzywydziałowym Studium Fotografii ASP w Gdańsku. W latach 2009 i 2011 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”. Jest absolwentem kursu fabularnego „Studio Prób” i kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2014 roku ukończył swój pierwszy niezależny dokument krótkometrażowy „Pieśń pasterza” oraz debiut krótkometrażowy – film fabularny „Mleczny brat”. Oba filmy są pierwszą koprodukcją polsko-armeńską.

"Ssaki" (1962, reż. Roman Polański, 10')
Etiuda koncentruje się na mechanizmach relacji międzyludzkich, uwidocznionych przez historię dwóch mężczyzn, przemierzających zaśnieżoną przestrzeń. Ten krótki film został stworzony przez reżysera tuż przed wyjazdem z Polski, u progu wielkiej, międzynarodowej kariery.


4. Debata “Jak być artystą imigrantem”? – dyskusję poprowadzi Agnieszka Wołodźko
Artyści rozmawiać będą na temat roli sztuki w integracji, asymilacji artystów w obcym kraju oraz środowisku lokalnym, i doświadczeniach artystów w Polsce i Szwecji.

Uczestnicy dyskusji:
1/ Vahram Mkhitaryan / Armenia
2/ Ibrahim Mouhanna / Syria/Szwecja
3/ Iwona Zając / Polska
4/ Dorota Walentynowicz / Grecja
5/ Aurora Lubos / Polska, Anglia


5. Prezentacja performance Aurory Lubos „Z wody” (10’.)

AURORA LUBOS jest niezależną artystką i performerką związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej.
Rocznik 1977. Współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw czy Klubem Żak. Od 2000 roku jest aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre, z którym występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji. Współpracowała z Avim Kaiserem, Honoratą Martin, Leszkiem Bzdylem, Melissą Monteros, Tatianą Baganową. Obecnie mieszka i pracuje na wsi pod Skarszewami i w Brighton w Wielkiej Brytanii. W swoim tanecznym dorobku ma kilka autorskich realizacji: spektakli solowych ("Zanzibar", "Niedokończone", "Nóż, koń i schody", "Akty", "Nie Wolno"); instalacji/performansów ("Akt1", "4 Kąty", "Akt na dwie – Ostatki", "Bez Domu"); animacji ( cykl "Winter 2010").

OPEN HOUSE / Centrum św. Jana
19–20 CZERWCA / godz. 12.00–18.00


Dwudniowe prezentacje i projekcje filmów – przegląd poprzednich projektów Nadbałtyckiego Centrum Kultury związanych z uchodźcami, imigrantami, dialogiem międzykulturowym.

W programie:

• Prezentacja fotoreportaży Macieja Moskwy, nagrodzonych i prezentowanych na wystawie pokonkursowej Gdańsk Press Photo ("Uchodźcy", "Granica", "Rzeczy")
Film dokumentalny – reportaż z Festiwalu Kultur świata “Okno na świat” 2013 – “Sztuka dla demokratycznej rewolucji”
Wystawa Khaleda Basmadjiego (Syryjczyka mieszkającego w Gdańsku) ze szczególnym naciskiem na jego osobistą historię związaną z wybuchem wojny w Syrii.

_____
NCK wspiera kampanię Gdańsk Solidarny z Ofiarami Wojny 
http://www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/
W jej ramach odbędzie się Art Alert Gdańsk | kiermasz i koncert charytatywny
18 czerwca, godz. 12.00-18.00 
Cel: zbiórka na stypendia dla dzieci z ośrodków dla uchodźców w Polsce

 


Skip to content