„Św. Jan Od-Nowa” – wystawa Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020


Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana

Wystawa czynna:
poniedziałek – sobota godz. 10.00 – 18.00
niedziela godz. 14.00 – 18.00
wstęp wolny

Kościół św. Jana – obiekt znany gdańszczanom. Scenografia dla serialu „Kolumbowie”, miejsce katastrofy budowlanej, zniszczeń wojennych, duchowych przeżyć, współistnienia sacrum i profanum, ważnych wydarzeń w historii miasta. „Beneficjent funduszy unijnych”, wyjątkowe centrum kultury, miejsce doznań artystycznych, spotkań z historią i współczesnością, a wreszcie historia pięknego odrodzenia zabytku.

75 lat po zakończeniu II wojny światowej zakończyliśmy odbudowę tego miejsca.

W ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku projektu „Św. Jan Od-Nowa” w nadchodzących miesiącach odbędą się: koncerty, wystawa, konferencja oraz program edukacyjny dotyczący dziedzictwa kulturowego. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu będzie multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych. Widz od samego wejścia do budynku zostanie oprowadzony po historii Centrum, zapoznając się nie tylko z ważnymi wydarzeniami istnienia tego miejsca, ale też z nieznanymi dotąd ciekawostkami. Wraz z chronologią wydarzeń ekspozycja będzie stopniowo wzbogacana o multimedia – materiały filmowe, model 3D, animację komputerową, aż po aplikację mobilną – pokazując możliwości techniczne tego miejsca i prezentując zabytek także jako przestrzeń dostosowaną do współczesności.

Ekspozycja będzie przede wszystkim próbą podsumowania działań NCK na rzecz odbudowy i adaptacji tego miejsca oraz podkreśleniem symbolicznej zmiany Kościoła na Centrum św. Jana.

Po odbudowie i rewitalizacji, przeprowadzonej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, zabytkowy obiekt pokazał nowe oblicze, a Gdańsk i Pomorze zyskało wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną, gdzie na wielu płaszczyznach realizujemy hasło Kultura w gotyckich murach!

Wystawa odbywać się będzie w dniach 4 lipca – 21 września 2021 (wernisaż 5 lipca). Dostępna będzie także dla publiczności zagranicznej. 

Wystawa czynna:

poniedziałek – sobota godz. 10.00 – 18.00
niedziela godz. 14.00 – 18.00
WSTĘP: wolny

Wernisaż: 5 lipca, godz. 18.00

Opracowanie merytoryczne: Iwona Berent
Koncepcja i aranżacja wystawy: Katarzyna Zawistowska
Projekcja multimedialna: Marek Zygmunt, Adam Szczepański 
Makieta kościoła: Grzegorz Zięcina, Krzysztof Kossak 
Model kościoła 3D: Krzysztof Votka 

WSTĘP: zaproszenia

Wystawa odbywa się w ramach zapoczątkowanego w marcu 2020 roku projektu pt. Św. Jan Od-Nowa – cyklu wydarzeń, podczas którego prezentowana jest działalność Centrum św. Jana. W ubiegłym roku projekt skupił się na pokazaniu, możliwości wykorzystania zrekonstruowanych organów bocznych, tegoroczna odsłona pokaże szerszy kontekst i przedstawi historię odbudowy i adaptacji tego zabytku na centrum kultury. W ramach tegorocznej odsłony prócz wystawy zaplanowane zostały następujące wydarzenia:

I. Koncert I 17 lipca 2021 | KAYAH & GANG TANGO.

Szczegóły w linku: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5129/kayah-gang-tango-koncert-sw-jan-od-nowa

II. Międzynarodowa konferencja naukowa I 1– 2 października 2021 | Św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów Johanna Friedricha Rhodego. 

Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku”.

III. Koncert I październik 2021 | Hania Rani i Dobrawa Czocher

IV. Program edukacyjny I lipiec – grudzień 2021

O kolejnych wydarzeniach oraz szczegółach dot. projektu Św. Jan Od-Nowa przeczytacie tutaj: https://www.nck.org.pl/pl/projekt/sw-jan-od-nowa-2021

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska


Skip to content