Wielokulturowe Pomorze – PREZENTACJE


Wielokulturowe Pomorze – to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w przybyszach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących Województwo Pomorskie.

Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów.

Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywać się będą kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur Okno na świat.

Pierwsza, muzyczna odsłona projektu przypadnie 18 maja o g.18.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku. Będziemy mieli okazję usłyszeć muzyków z Białorusi oraz z Surinamu. Dodatkową atrakcją będzie pokaz spektaklu teatralnego, w którym występują pracownicy GAK – Stacja Orunia w Gdańsku wraz z emigrantami z Pomorza.

SZCZEGÓŁY:

John Leysner & The Soulmates
to energetyczna, soulowo-funkowa, jazzująca formacja, założona przez Johna Leysnera. Grają kompozycje założyciela oraz covery.

John urodził się w Surinamie (Ameryka Południowa). Jego muzyczna przygoda zaczęła się w momencie, kiedy tylko nauczył się chodzić. W Surinamie częstym zajwiskiem jest koncert tradycyjnego zespołu podczas przyjęcia urodzinowego. Dla małego chłopca stojącego zawsze naprzeciwko zespołu na wszystkich przyjęciach, było to coś magicznego. Intrygowało go jak można wykonywać coś tak wspaniałego nazywanego muzyką. W wieku 17 lat kupił swój pierwszy instrument. John grał na wielu międzynarodowych scenach z różnymi zespołami. Jego pierwszy album będzie wydany pod koniec 2018 roku. Dzielenie się jest kluczem, a możliwości są praktycznie nieograniczone.
W zespole grają:
Piotr Augustynowicz – gitara
Marek Romanowski – puzon
Marcin Janek – saksofon
Piotr Szlempo – trąbka
Pawel Witulski – klawisze
Sławek Dumaski – perkusja


Krystyna Gedzik i Piotr Krępeć / Folk Inspirations

Nowy autorski projekt muzyczny. Interesujące połączenie wokalistki jazzowej z gitarzystą wirtuozem posługującym się techniką fingerstyle.

Krystyna Gedzik – wokalistka jazzowa o pięknej naturalnej barwie głosu, trener wokalny, pianistka. Urodziła się w Brześciu na Białorusi i wlaśnie z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Laureatka konkursów Złota Tarka, Swingujący Kruk oraz finalistka 11 oraz 12 festiwalu Hot jazz Spring. W 2009 roku przeprowadziła się do Gdańska gdzie ukończyła wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w klasie Krystyny Stańko. W roku 2013 powstała jej debiutancka płyta Krystyna Gedzik Folk Inspirations

Jak ktoś chce, to nie mówi / Lekcja człowieczeństwa – spektakl
Nie przechodź na czerwonym świetle. Ludzie lubią się socjalizować, więc nawet jeśli nie chcesz, będziesz musiał z nimi rozmawiać. Mów dzień dobry i do widzenia. Naucz się mówić nie. Nie jedz nikogo. Uśmiechaj się, ale lekko. Chodź wolno, chyba, że jesteś na pasach. Jeśli idziesz wolno, idź prawą stroną, żeby ci szybsi mogli Cię ominąć. Znajdź kogoś, kto Cię zrozumie. Pamiętaj, że nie jesteś najważniejszy na świecie.

W spektaklu spróbujemy złożyć człowieka od nowa. Zastanowimy się, co to znaczy być człowiekiem i czy można się tego nauczyć. Sięgniemy do początków człowieczeństwa.
Przedstawienie jest finałem warsztatów Strefy WolnoSłowej prowadzonych w Gdańskim Archipelagu Kultury.

Występują:
Jarek Rebeliński, Izabela Terek-Jopkiewicz, Anna Karasińska, Anna Augustyniak, Andrzej Olczyk, Valentino Schirru, Katarzyna Andrulonis, Tyśka Mazurkiewicz, Tatiana Guszczyna, Rosliakova Svietlana, Aleksandra Abakanowicz, Daria Karolina Sycz, Piotr Gierzyński

Tekst: Przemysław Pilarski
Muzyka: Ray Dickaty
Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Wideo: Maria Porzyc
Reżyseria: Alicja Borkowska
Współpraca przy warsztatach: Weronika Chinowska
Projekt realizowany przy współpracy Biura Prezydenta ds. Kultury, Gdańskiego Archipelagu Kultury i Fundacji Strefa WolnoSłowa.

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny


Skip to content