Wystawa: ARCHE-FAKTY – prace Janusza Dembowskiego i ARTEFAKTY- eksponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku


Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapraszają na wystawę z okazji 1050-lecia Chrztu PolskiArche-faktyprace Janusza Dembowskiego

i

Artefakty

eskponaty Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Wenisaż: 18 października, godzina 18:00, Centrum św. Jana.

Wystawa czynna do 11 listopada.
JANUSZ DEMBOWSKI (ur. w 1953 r.) — ukończył Wydział Rzeźby w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP w Gdańsku; dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 roku w pracowni Jerzego Zabłockiego.

Artysta miał szereg wystaw w kraju i za granicą. Jego twórczość to realizacja i ekspresja poetyckich wizji dotyczących otaczającej go rzeczywistości. Swoje prace komponuje z materiałów naturalnych, takich jak czarny dąb i kamień — te dwa naturalne materiały tak zafascynowały Janusza Dembowskiego, że stworzył z nich „Arche—Fakty”. Dembowski staje się archeologiem, wydobywa na powierzchnię zapomniane — zdawać by się mogło minione, zaprzeszłe, ale jakże aktualne — Wszechobecne. Wydobyć — zapisać, przekazać innym — oto cel archeologa-artysty. Pęknięcia na czarnym dębie zapraszają go do komponowania i odkrywania drzewa na nowo. Kamienie wymuszają podejście formalno-rzeźbiarskie. Rzeźbiąc »twarz« chce sprowokować myślenie patrzącego, skierować je na temat człowieka, spraw z nim związanych, a nie opis głowy jako części anatomicznej. Kamień to nie tylko surowiec. Toczony przez tysiące lat, wyklepywany przez czas — jest już zapisem przeszłości.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE w Gdańsku także prezentuje przeszłość: wytwory rąk ludzkich, autentyczne świadectwa życia w czasach Mieszka i św. Wojciecha — „Artefakty”. Obie części wystawy w Centrum św. Jana stanowią artystyczno-naukowy hołd dla naszych pradziadów.

Skip to content