Wystawa „Jerozolima utrwalona”


Zapraszamy na wystawę fotografii z kolekcji École Biblique et Archéologlique Française w Jerozolimie

W kolekcji dominikańskiej biblioteki École Biblique et Archeologique Française de Jérusalem, najstarszej katolickiej uczelni w Jerozolimie (1890) jest ponad 15 tysięcy fotografii wykonanych w różnych technikach fotograficznych, zdigitalizowanych przez o. Jean-Michela de Tarragon OP.

Prezentowane na wystawie zdjęcia w większości zrobione są przez zakonników i ukazują Jerozolimę końca XIX wieku. To unikalna wystawa ukazująca monumentalne piękno miasta z kamienia, które oparło się działaniom ludzi i czasu, pełne zadumy nad sobą, opowiadające o życiu i  śmierci, miłości i nienawiści, religii i świeckości.

Spoglądając na zdjęcia, można z łatwością zrozumieć, dlaczego ponad sto lat temu badaczom wydawało się, że miasto opiera się upływowi czasu i za czasów Jezusa mogło wyglądać niemal tak samo. Czarno-białe ujęcia przedstawiają nie tylko miejsca najważniejsze dla chrześcijan, ale i miejskie ulice, place, targi, bramy. Dominikanom udało się mimochodem utrwalić nie tylko stan zabytków, ale przede wszystkim życie miasta.

(Martyna Nowicka, Gazeta Wyborcza Kraków, 22 czerwca 2017)

Do zbiorów trafiły również fotografie z innych instytucji lub od osób prywatnych, chcących uchronić je przed zniszczeniem.

Opracowanie zbiorów: Jean-Michel de Tarragon Op
Producent wystawy: Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Pomysłodawca: Janusz Makuch
Kurator: Iza Wałek
Współpraca organizacyjna: Małgo Dziedzic, Damian Nowak
Współpraca: Paweł Trzopek Op
Partner wystawy: Instytut Francuski w Krakowie, Konsulat Generalny w Krakowie

WERNISAŻ: 8 stycznia 2018 r., godz. 18.00, wstęp wolny
Wystawa czynna codziennie do 9 lutego 2018 r., w godz. 10.00 – 18.00, wstęp wolny


Skip to content