Odwiedź Centrum św. Jana on-line


Mimo najszczerszych chęci wciąż nie możemy zaprosić Państwa osobiście do Centrum św. Jana. Nie znaczy to jednak, że pozostajemy zamknięci dla naszej publiczności. Serdecznie zapraszamy do poznawania niezwykłej historii tego miejsca i wypełniających je dzieł sztuki przy pomocy nowoczesnych technologii!

Od niedawna Centrum św. Jana można zwiedzać online z dowolnego miejsca – w Gdańsku, w Polsce, na świecie – wystarczy udać się na wirtualny spacer po jego niezwykłym wnętrzu, a także wokół kościoła spacerując po zaułku Zachariasza Zappio.

    Oryginalne, historyczne wyposażenie kościoła św. Jana, które przetrwało dzięki ewakuacji z kościoła w latach 1943-44 można obejrzeć w kolekcji zabytków Centrum  św. Janaktóra obejmuje wszystkie obiekty, które powróciły do wnętrza kościoła. Zastosowanie nowoczesnych technologii skanowania i digitalizacji pozwoliło pozyskać nam dokumentację zabytku, jak również stworzyć model kościoła, dzięki któremu możemy obejrzeć m.in. północną elewację kościoła, od wieków zasłoniętą przez kamienice usytuowane na ul. Straganiarskiej lub zajrzeć do krypty rodziny Zappio. Dodatkowym atutem  jest towarzysząca podczas spaceru i oglądania modelu kościoła muzyka, wykonywana na odtworzonych w latach 2017-19 organach bocznych wg J.F. Rhodego.

    Zastosowanie nowoczesnych technologii wykorzystaliśmy również do stworzenia dla Centrum św. Jana aplikacji mobilnej, stanowiącej możliwość prezentacji obiektu w formie interaktywnego przewodnika po jego wnętrzu i historii. Korzystając z aplikacji można zobaczyć historyczne elementy, które bezpowrotnie zaginęły, poznać dawnych gdańszczan, którzy związani byli z kościołem św. Jana, ale także dowiedzieć się o powojennej historii kościoła. Komu uda się rozwiązać quiz (możemy podpowiedzieć, że warto przeczytać wstęp do aplikacji :)) zostanie nagrodzony…. Jednocześnie każdy korzystający z aplikacji w kościele będzie na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Nadbałtyckim Centrum Kultury – wszystkie opcje aplikacji, z wyjątkiem wirtualnej rzeczywistości, która wymaga obecności w przestrzeni kościoła, działają w dowolnym miejscu.

Serdecznie zapraszamy również do śledzenia naszych profilów w mediach społecznościowych – jesteśmy na facebooku i na instagramie.


Skip to content